Live Media Crew.
Optymalizacja konwersji

Zakres prac:

Audyt konwersji CRO Front & Back-end Testy A/B UI Design

Jak wykorzystanie narzędzia analitycznego Attention Insight opartego na sztucznej inteligencji poprawiło widoczność kluczowych elementów landing page.

Data

2024

Klient

Live Media Crew

Sektor

Marketing i reklama

Tagi:

#analityka-ai #analiza-heatmap #aplikacje-mobilne #attention-heatmap #deep-learning #figma #google-analytics #landing-page #prototypowanie #webdesign #wordpress
Rezultaty
  • Przyciągnięcie większej uwagi użytkowników na kluczowe elementy konwersyjne, takie jak przyciski CTA i zdjęcia realizacji 
(wizualne USP firmy).
  • Zmniejszenie współczynnika odrzuceń 
(bounce rate) oraz zwiększenie zaangażowania użytkowników, co może przełożyć się na wyższy współczynnik klikalności (CTR) przycisków CTA.
  • Nowa, przejrzysta i intuicyjna struktura above the fold, lepiej odpowiadająca na potrzeby użytkowników i skutecznie zachęcająca do podjęcia działań, takich jak zapytanie o wycenę muralu czy zapoznanie się z ofertą.
LMC After jpgLMC Before jpg
Tabela porówawcza
Kontekst i cel projektu

Live Media Crew to firma specjalizująca się w realizacji murali reklamowych i artystycznych na zlecenie agencji, firm prywatnych oraz instytucji państwowych. Zlecono mi audyt strony internetowej, aby zidentyfikować obszary do optymalizacji i zwiększyć wskaźniki konwersji.

Wyzwania

Dane z Google Analytics wskazywały, że strona główna jest najczęściej odwiedzaną sekcją serwisu, ale wskaźniki współczynnika odrzuceń (Bounce Rate) oraz współczynnik klikalności (CTR, Click-Through Rate) dla przycisków „Zadzwoń” i „Wyślij zapytanie”, były niskie. Skupiłam się więc na analizie obszaru above the fold, gdzie widoczne są pierwsze elementy strony bez potrzeby przewijania. Badania UX wskazują, że użytkownicy decydują, czy zostaną na stronie w ciągu pierwszych 10 sekund, dlatego optymalizacja obszaru above the fold była kluczowa.

Chciałam dowiedzieć się, dlaczego te wskaźniki są niskie w tym obszarze i wprowadzić takie optymalizacje, które zachęcą użytkowników do podjęcia działań, a tym samym zwiększą konwersję.

LMC abovethefold jpg
Podejście projektowe

Do analizy wybrałam narzędzie Attention Insight, które pozwala generować mapy cieplne na podstawie danych z badań eye-trackingowych. Dzięki temu mogliśmy szybko ocenić, które elementy przyciągają najwięcej uwagi i porównać kilka wersji wizualnych (testy A/B). Narzędzie dostarczyło wyników w ciągu kilku minut, co umożliwiło szybkie podejmowanie decyzji dotyczących optymalizacji.

Mapy cieplne wygenerowane przez narzędzie Attention Heatmaps

Mapy cieplne wygenerowane przez narzędzie Attention Heatmaps [https://attentioninsight.com/features/]

Cele użytkowników

Przed przystąpieniem do analizy określiłam kluczowe cele strony oraz intencje użytkowników. Głównym celem biznesowym strony jest zachęcenie użytkowników do przesłania zapytania o wycenę muralu. Na podstawie analizy danych z Google Analytics wiemy, że użytkownicy najczęściej odwiedzają stronę w celu zapoznania się z portfolio firmy oraz budowania zaufania do marki. Z danych wynika również, że najczęściej odwiedzanym miejscem jest strona z ofertą. Te informacje były kluczowe dla precyzyjnego zdefiniowania obszarów, na których zależało nam, aby użytkownicy skupili swoją uwagę.

Analiza mapy cieplnej

Wygenerowana mapa cieplna wykazała, że tytuł i podtytuł strony przyciągają najwięcej uwagi (kolory czerwone i żółte). Brak ciepłych kolorów w okolicach przycisków „Zadzwoń” i „Wyślij zapytanie” sugeruje, że te kluczowe elementy wymagają optymalizacji. Warto rozważyć zmianę ich położenia, zwiększenie kontrastu lub wprowadzenie bardziej angażującej treści, aby lepiej przyciągały uwagę użytkowników.

LMC Before jpgLMC Before heatmap jpg

Zdjęcia przedstawiające realizacje murali są prawie niezauważalne (brak ciepłych kolorów wskazujących na zainteresowanie), co jest problematyczne. Brak widoczności tych zdjęć ogranicza możliwość szybkiego i efektywnego zaprezentowania portfolio firmy, co stanowi jeden z kluczowych celów użytkowników. Może to negatywnie wpływać na ich zaangażowanie i decyzje o dalszym eksplorowaniu strony.

Analiza hierarchii wizualnej

Po wygenerowaniu mapy cieplnej przeprowadziłam analizę hierarchii wizualnej elementów na stronie internetowej, zgodnie z ich ważnością. Kiedy użytkownik otwiera stronę, zazwyczaj zadaje sobie pytania, takie jak: Czy to jest to, czego szukam? Jak mogę to dostać? Co powinienem zrobić dalej? Kluczowe dla nas obszary, które odpowiadają na te pytania, to:

  • Tytuł i podtytuł, które muszą skutecznie komunikować USP firmy.
  • Przyciski „Zadzwoń” i „Wyślij zapytanie”, które powinny prowadzić do konwersji.
  • Zdjęcie przedstawiające usługę (np. gotowy mural), które ma budować zaufanie i zainteresowanie.
  • Menu nawigacyjne, umożliwiające szybki dostęp do innych kluczowych sekcji,
  • Sekcja poniżej above the fold, która powinna zachęcać użytkownika do przewinięcia strony.

Te elementy zdefiniowałam jako obszary zainteresowania, a system wyliczył dla nich procent uwagi, jaką przyciągają.

LMC AOI jpg

Wbudowane narzędzie Visiblity Benchmark pozwoliło mi porównać, jak nasze wartości wypadają na tle standardów branżowych. Kluczowe wnioski:

  • Nagłówek przyciąga ponad dwukrotnie więcej uwagi niż średnia z benchmarku.
  • Podtytuł również przyciąga prawie dwukrotnie więcej uwagi niż benchmark.
  • Primary CTA (przycisk „Wyślij zapytanie”) powinien mieć około 4% uwagi, a u nas wynosi jedynie 0.1%, co wskazuje na konieczność pilnej optymalizacji tego elementu.
  • Menu nawigacyjne przyciąga 4.1% uwagi, co jest poniżej średniej 5%, jednak absorbuje więcej uwagi niż przyciski CTA.
  • Sekcja poniżej above the fold przyciąga więcej uwagi niż przyciski CTA, mimo że jest mniej istotna.
Projektowanie optymalizacji

Zdefiniowane rekomendacje projektowe zastosowałam w statycznych makietach przygotowanych w Figmie. Zmniejszyłam wizualną dominację nagłówka i podtytułu, aby lepiej zrównoważyć uwagę użytkowników pomiędzy inne kluczowe elementy, takie jak przyciski CTA. Zwiększyłam również widoczność primary CTA („Wyślij zapytanie”) poprzez umieszczenie go pod tytułem, w miejscu, gdzie uwaga użytkowników była największa.

Zależało mi na wyeksponowaniu zdjęć realizacji, aby wzmocnić zainteresowanie użytkowników. Przetestowałam także zmianę treści w sekcji zachęcającej do przewijania strony, umieszczając tam informacje o ofercie, która jest najczęściej odwiedzaną treścią serwisu.

LMC Figma jpg
Testy porównawcze (A/B)

Dzięki narzędziu Attention Insight mogłam szybko przetestować różne wersje strony i wybrać tę, która najlepiej spełnia założenia dotyczące hierarchii wizualnej i przyciągania uwagi użytkowników. Narzędzie umożliwiło analizę kluczowych elementów, takich jak nagłówki, CTA czy obrazy, co pozwoliło na optymalizację designu przed wdrożeniem, zapewniając szybkie i efektywne kosztowo iteracje.

Raport porównawczy z testów A/B narzędzia Attention Insight, pokazujący analizę wizualną dwóch wersji obszaru above the fold. Zestawienie wersji czarnego i białego tła i innego układu zdjęć prezentujących usługę. Pod zdjęciami z mapą cieplną znajdują się wykresy w wynikami procentowymi.Wersja z czarnym tłem i jednym zdjęciem po prawej stronie od nagłówka (po lewej): Clarity: 65% Image: 32.9% Menu: 2.7% Offer: 27% Subtitle: 13.4% Title: 23.5% CTA 1 (Zadzwoń): 0.2% CTA 2 (Wyślij zapytanie): 1.1% CTA 3 (CTA poniżej oferty): 4.6% Wersja z białym tłem i dwoma zdjęciami po prawej stronie od nagłówka (po prawej): Clarity: 65% Image: 24.6% (-8.3% względem czarnej wersji) Menu: 1.7% (-1%) Offer: 12.5% (-14.4%) Subtitle: 14% (+0.6%) Title: 27% (+3.5%) CTA 1 (Zadzwoń): 1.1% (+0.9%) CTA 2 (Wyślij zapytanie): 2.1% (+1%) CTA 3 (CTA poniżej oferty): 4.5% (-0.1%)

Porównanie wyników testów A/B dla dwóch wersji strony z narzędziem Attention Insight. Narzędzie oceniało, jaki procent uwagi przyciągają kluczowe elementy, m.in. nagłówek, przyciski CTA, obraz prezentujący usługę, menu główne. Jak widać, wersja z białym tłem bardziej przyciąga uwagę na tytuł oraz przyciski CTA, które zdefiniowałam jako kluczowe elementy. Wersja z czarnym tłem lepiej radzi sobie z przyciąganiem uwagi na menu, obraz oraz ofertę, jednak te elementy zdefiniowałam niższej ważności.

Ograniczenia metodologiczne

Algorytm Attention Insight bazuje na zbiorze danych z badań eye-trackingowych, który wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Średnia długość uwagi uczestników (4 sekundy) może nie odzwierciedlać pełnego procesu decyzyjnego użytkowników. Ponadto, dane są zdominowane przez grupę wiekową 21-30 lat, co sprawia, że wyniki mogą być mniej reprezentatywne dla starszych użytkowników, którzy mają inne potrzeby wizualne, jak wolniejsze przetwarzanie informacji i trudności z widzeniem peryferyjnym.

Obraz z opisem zbioru danych wykorzystywanych przez algorytm Attention Insight. Algorytm jest trenowany na podstawie około 5,5 miliona fiksacji wzroku i 550 milionów punktów spojrzeń z badań eye-trackingowych. Zbiory danych obrazowych, które wykorzystujemy, są zarówno open-source, jak i własnościowe. Statystyki zbioru danych obejmują:- Czas skupienia uwagi uczestników: 4 sekundy; - Średni rozkład płci: 58% kobiet, 42% mężczyzn; - Średnia grupa wiekowa uczestników: od 7 do ponad 60 lat, przy czym większość uczestników mieści się w przedziale wiekowym 21-30 lat; - Uczestnicy pochodzą głównie z USA i Europy.

Zbiór danych wykorzystywanych przez algorytm Attention Insight [https://attentioninsight.com/technology/]

Wnioski

Wykorzystanie narzędzia Attention Insight doskonale wpisało się w podejście Lean UX, które stawia na szybkie iteracje i testowanie hipotez bez dużych nakładów finansowych czy czasowych. Narzędzie pozwoliło mi na błyskawiczne porównanie różnych wersji designu, dzięki czemu w krótkim czasie mogłam dostarczyć klientowi wartościowe dane, które przekonały go do wartości biznesowej proponowanych zmian.

Ten projekt potwierdził również skuteczność wykorzystania innowacyjnych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji i deep learning w optymalizacji procesu projektowego, co pozwala na szybkie i efektywne podejmowanie decyzji opartych na danych.

Chcesz dowiedzieć się, jakie korzyści może przynieść Twojej firmie UX Design?

Skontaktuj się ze mną przez formularz, aby dopytać o szczegóły lub umów bezpłatną konsultację.

Case studies

Zobacz, jak UX Design i metodologia Lean UX pomogły w tworzeniu efektywnych rozwiązań cyfrowych.

Klienci

Współpracuję ze start-upami, firmami B2B z branż technologicznych oraz z organizacjami społecznymi

Oferta

Oferuję wsparcie UX & UI dla stron, aplikacji i sklepów na każdym etapie rozwoju produktu

Ekspresowa analiza konwersji

Szybka diagnoza Twojego produktu – dowiedz się, gdzie tracisz uwagę klientów, zanim wdrożysz pełen audyt UX.

Wygenerowana mapa cieplna dla interfejsu strony głównej
Niski koszt i szybka realizacja

Idealne rozwiązanie dla startupów i firm, które potrzebują szybkich i wymiernych wyników bez dużych inwestycji na początek.

Wyniki z rekomendacjami

Otrzymasz raport ze wskazówkami dla optymalizacji konwersji.

Wysoka dokładność analizy (90-96%)

Masz pewność, że uzyskane dane są precyzyjne i wartościowe.

Artykuły

data

Dostępność cyfrowa w Polsce: korzyści z centralizacji raportów

Centralizacja raportów mogłaby usprawnić proces monitorowania i analizy wyników, co pozwoliłoby na szybkie reagowanie na problemy z dostępnością stron i aplikacji publicznych.
LMC thumb

Jak analiza UX oparta na sztucznej inteligencji może wspierać optymalizację konwersji

Efektywne wykorzystanie map cieplnych generowanych przez AI w podejściu Lean UX
smallLeonardo Kino XL make variations use more light bright creamy 2

Zrozumienie kontekstu interakcji mobilnych: aplikacje finansowe

Podczas projektowania efektywnych interfejsów mobilnych kluczowe jest zrozumienie kontekstu, w jakim użytkownicy korzystają ze swoich urządzeń.
leonardoai heuristic series ar

Wprowadzenie do serii: Badanie heurystyk użyteczności Nielsena dla mobilnych aplikacji AR

Prezentowany artykuł pełni funkcję wprowadzenia, jak i kompleksowego przeglądu serii na temat heurystyk użyteczności Nielsena stosowanych w aplikacjach mobilnych AR.
1 lodrgGdqUIVbFMRaIleSZg

1: Analiza heurystyczna użyteczności. Informacje zwrotne w czasie rzeczywistym w mobilnych aplikacjach AR

Odkrywanie pierwszej heurystyki: Widoczność stanu systemu w mobilnych interfejsach AR

O mnie

Moje zdjęcie profilowe

W swojej pracy wykorzystuję podejście UX for Lean Startup, które jest szczególnie skuteczne w projektach startupowych, kładących nacisk na szybkie iteracje i dostarczanie wartości.

Jako projektant UX & UI, szczególną uwagę przywiązuję do zrozumienia psychologii człowieka oraz tego, jak nasze emocje, zachowania i potrzeby wpływają na komunikację z produktami cyfrowymi.

W pracy wykorzystuję swoję wykształcenie artystyczne z zakresu projektowania książek, plakatów i typografii, łącząc je z projektowaniem cyfrowym oraz nowoczesnymi technologiami, takimi jak AR, generative AI, Deep Learning.

Zrealizowaliśmy ze studiem graficznym Monika Zapisek projekt strony internetowej naszego centrum artystyczno-rozrywkowego Jungle Academy w Warszawie.

Polecamy studio za kompleksowość w podejściu do projektu nie tylko od strony wizualnej, w tym za zbadanie potrzeb wynikających z projektu, a także jego wysoką jakość estetyczną.

Doceniamy Monikę Zapisek także za profesjonalizm w kontakcie z klientem, a przy tym cierpliwość i bardzo dobrą komunikację, dlatego będziemy kontynuować współpracę przy kolejnych projektach graficznych.

Aleksy Komorowski,
współwłaściciel Jungle Academy

Chciałbym udzielić referencji p. Monice Zapisek za projekt graficzny i wdrożenie strony internetowej dla naszego thinkzinu Stock Market.

Realizacja projektu przebiegała sprawnie i elastycznie, tak samo jak komunikacja i wymiana pomysłów: dodatkowe rozwiązania zaproponowane przez p. Monikę pomogły nam także w poprawie funkcjonalności zaplecza administracyjnego dla sklepu na stronie.

Tomasz Jarkowiec,
Dyrektor artystyczny
magazynu Stock Market

Bardzo profesjonalne podejście do klienta. Podobał mi się sposób komunikacji i czytelnośc oferty, która obejmowała również szczegółowy harmonogram. Strona, której budowę zleciłem została stworzona od podstaw zarówno od strony graficznej i technicznej. Efekt przerósł moje oczekiwania.

Dominik Budecki-Nehring,
Właściciel Make BIM Agile

Współpracujemy z Monika Zapisek—Studio od powstania naszej firmy Live Media Crew w 2014 roku. Zrealizowaliśmy wspólnie m.in. projekt identyfikacji wizualnej oraz projekt strony internetowej livemediacrew.com.

Od momentu wdrożenia powyższych zauważliśmy pozytywną zmianę w odbiorze naszego wizerunku. Cenimy sobie wysoki standard prac wizualnych oraz metodologię pracy, a rozwiązania proponowane przez Monikę Zapisek wspierają nasze cele biznesowe.

Mateusz Rokicki,
Właściciel agencji muralowej
Live Media Crew

Porozmawiajmy
o potrzebach Twojego projektu

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia przy jednym projekcie, czy szukasz projektanta do stałej współpracy, chętnie omówię Twoje potrzeby.

Na przesłane zapytania odpowiem
w ciągu 1-2 dni roboczych.

Możemy umówić się także na
wstępną konsultację.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Przesyłanie plików

Wysyłając wiadomość za pomocą powyższego formularza, wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych. Polityka prywatności